Otwieramy Pracownię VZORY w Poznaniu!

By Monika Petryczko, 12 września 2021

Ślusarska 15, Poznań

To wielofunkcyjna, kreatywna przestrzeń, w której wspólnym mianownikiem działań jest design i rzemiosło. VZORY to przestrzeń galeryjna przekrojowo prezentująca dorobek polskiego dizajnu, miejsce spotkań i warsztatów, a także siedziba dwu organizacji tworzących to miejsce: Stowarzyszenia MiastoHolizm i Fundacji Made in Art.

VZORY dedykowane są miłośnikom wzornictwa przemysłowego, wartościowego rzemiosła, specjalistom od dizajnu, ale i mieszkańcom Wielkopolski, dla których organizowane są przeróżne wydarzenia. To tu ugoszczeni zostaną goście ze świata i turyści, którzy nierzadko zwiedzając Poznań, zaglądać będą właśnie na Ślusarską 15 – pod adres VZORÓW.

Z VZORÓW przywieziesz wrażenia, ale i limitowaną serię pamiątek z Poznania, tworzonych i dostępnych wyłącznie pod tym adresem – znajdziesz tu designerskie Poznańskie Koziołki, ale i karafkę w kształcie Bamberki – wszystko po to, aby nasze miasto kojarzyło Ci się zawsze dobrze i miło.

VZORY to także wypadkowa działań wynikających z doświadczeń dwóch wiodących NGO’sów: Made in Art i MiastoHolizmu oraz ich autorskich marek tj: Poznań Design Festiwal, Design Hub i Mobilny Instytut Kultury. 

We VZORACH sieciują się powyższe inicjatywy, tworząc jakość miejsca, ale i kreując kolejne twórcze sytuacje – wystawy, projekty, inicjatywy w kraju i za granicą. 

Stała ekspozycja. We VZORACH znajdziesz blisko 50 kultowych eksponatów reprezentujących polski design. Wśród, których znajduje się zarówno mebel, jak i ceramika, akcesoria czy szkło. Tu spotkasz obiekty takich projektantów jak: Rajmund Hałas, Józef Chierowski, Roman Modzelewski, Czesław Knothe, Marian Grabiński, Teresa Kruszewska, Maja Ganszyniec, Oskar Zięta, Danuta Duszniak, Marek Cecuła, Lubomir Tomaszewski, Henryk Jędrasiak, Monika Skorupska, Magdalena Gazur. A wśród producentów najznakomitsze miejsca zajmują: Fabryka Bolesławiec, AS Ćmielów, Fameg, 366 Concept, Vzór, Zięta.

Oficjalne otwarcie Pracowni VZORY: 12.09.2021 r. godz. 18.00.

Oprowadzenie kuratorskie po wystawie 
„VZORY. Rzecz o polskim dizajnie” 17.09.2021 r. godz. 18.00

Pracownia VZORY. Ślusarska 15, Poznań. 

Twórczynie miejsca:

Monika Petryczko – kuratorka, producentka wydarzeń kulturalnych, prezeska Stowarzyszenia MiastoHolizm specjalizująca się w projektach przekrojowo prezentujących polski dizajn. Autorka wędrujących wystaw eksponujących polskie wzornictwo przemysłowe w Polsce i Europie w tym m.in. w Brukseli, Kopenhadze, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu.  Twórczyni wielu wieloletnich cykli w tym m.in.: projektów Polish Culture Trip, Dom Polski, Szczecin Design Days. Organizatorka wielu polskich i międzynarodowych wydarzeń z wykorzystaniem mobilnej platformy kulturalnej – unikatowego, wielofunkcyjnego kontenera zwanego Mobilnym Instytutem Kultury. Szczególnie zainteresowana historią polskiego dizajnu, którego wpływ obserwuje w obiektach współczesnych projektantów. W działaniach ukazujących polski dizajn chętnie używa multimediów. Tworzy na rzecz wielu miast w Polsce i za granicą. Miłośniczka i kolekcjonerka polskiego dizajnu i płyt winylowych. Mieszka, pracuje i dobrze się ma w Poznaniu. 

Andżelika Jabłońska dyrektorka Poznań Design Festiwal (2014-2021), założycielka i dyrektorka platformy Design Hub (Polska-Chiny), prezeska Zarządu Fundacji Made in Art. Współtwórczyni przestrzeni kreatywnej Pracownia Vzory oraz inicjatywy Centrum Otwarte, think tanku, który poprzez projektowanie, architekturę i działania w przestrzeni publicznej stara się rozwiązywać problemy szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej. Współorganizatorka Festiwalu NOWY PLAN (o architekturze i sztuce modernistycznej) oraz serii filmów: Domokrążcy i nowego cyklu Poznańscy rzemieślnicy. Od 2009 roku koordynuje krajowe i międzynarodowe projekty związane z designem i architekturą, a także sztukami wizualnymi.

What do you think?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *