SPOTKANIE ONLINE. Dom Polski. Meblościanka z pikasami. Rozmowa z Małgorzatą Czyńską.

By Monika Petryczko, 19 listopada 2020

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską; Rozmowa na temat książki „Dom polski. Meblościanka z pikasami”, która stała się bezpośrednią inspiracją do powstania wystawy „Dom Polski. Elementarz dizajnu”. Prowadzenie: Jakub Głaz.

Dom Polski. Elementarz dizajnu.
PROGRAM:

I. wernisażowe SPOTKANIA ONLINE

3 dni otwarcia wystawy zdominują następujące tematy:

19.11.2020 r.
 (czwartek)

Elementarz dizajnu.

1. Dom Polski. Meblościanka z pikasami – książka Małgorzaty Czyńskiej

jako główna inspiracja wystawy. Wprowadzenie kuratorskie do projektu i  wystawy;

g.17.00 Wprowadzenie kuratorskie do projektu. Monika Petryczko – kuratorka projektu. Prowadzenie: Jakub Głaz.

g.18.00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską; Rozmowa na temat książki „Dom polski. Meblościanka z pikasami”, która stała się bezpośrednią inspiracją do powstania wystawy. Prowadzenie: Jakub Głaz.

2. Recykling w muzeum, czyli kiedy obiekt „ze śmietnika” staje się eksponatem?

g.19 Spotkanie Michałem Błaszczyński kustoszem z Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu i Pawłem Machometem – projektantem/rzemieślnikiem z pracowni „Rzuć Pan Okiem;
. Prowadzenie: Monika Petryczko;

20.11.2020
„A jaki jest Twój dom polski?”

Zagadnienie regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją; Rozmowy inspirowane m.in. książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk i pracami analityczny na temat wielokulturowości Pomorza Zachodniego;

g.18 Spotkanie z Weroniką Fibich, Moniką Petryczko. Prowadzenie dr. hab. Bartosz Wójcik.

g.19. Spotkanie autorskie z projektantką Mają Ganszyniec. Prowadzenie Małgorzata Czyńska.

21.11.2020
„Czy istnieje polski dizajn?”

Rozmowy z projektantami, odbiorcami dizajnu, propagatorami, twórcami marek, branżo- wymi publicystami. Spotkania ONLINE m.in. z projektantem Markiem Cecułą, publicystą Kamilem Białym (White MAD), właścicielką galerii Magdaleną Kalisz (Sztuka Wyboru);

g.18 Spotkanie autorskie z projektantem Markiem Cecułą. Prowadzenie Małgorzata Czyńska.

g.19.00 Spotkanie branżystów designu: publicysta Kamil Biały (White MAD), właścicielka galerii Magdalena Kalisz (Sztuka Wyboru); Prowadzenie Małgorzata Czyńska i Monika Petryczko.

II. OPROWADZENIA kuratorskie ONLINE:

Po wernisażowym maratonie do końca trwania wystawy tj. do 30.11.2020 codziennie pre- zentowane i omawiane będą najciekawsze eksponaty goszczące na wystawie.

Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu – nie zabraknie kultowego krzesła 200-190 Var projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, szezlonga MONO Tomasz Augustyniaka, fotela „Tulipan” projektu Teresy Kruszewskiej, ale i nowych obiektów dekoracyjnych ze Studia Mai Ganszyniec czy Moniki Skorupskiej z MOSKO. Finałowa wystawa w sieci potrwa do końca listopada.

III. ELEMENTARZ DIZAJNU. ONLINE.

Wraz z projektem, niezależnie od prezentowanych na wystawie przedmiotów, rozpoczęli- śmy tworzenie elementarza dizajnu, który przyjął kształt video-wizytówek projektów z „pigułkowym” opisem. Ponad 20 specjalnie sfilmowanych i zaanimowanych przedmiotów z jednej strony komplementarnie uzupełnia wystawę, jako video-prezentacja z drugiej zaś niezależnie, wprowadza w świat dizajnu. Video-wizytówki można oglądać także ONLINE.

Finałowa wystawa potrwa do końca listopada.

Szczeciński finał poprzedziły działania w mniejszych miejscowościach: Pyrzycach, Strzelcach Kraj., Barlinku, , w których odbyły się mniejsze wystawy także wzbogacone spotkaniami i prelekcjami.

Patroni medialni.

TVP Kultura, CZWÓRKA, whiteMAD, Wydawnictwo Czarne, NN6T, Prestiż Magazyn Szczeciński, wszczecinie.pl, Instytut Badań Regionalnych , Barlinek24, Strzelce24;

Partnerzy:

Akademia Sztuki w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Desa Unicum, Pawilon, Czarna Mewa Studio, Art in brief, Pyrzycki Dom kultury, Gmina Strzelecki Ośrodek Kultury., BOK Muzeum Regionalne w Barlinku, Stowarzyszenie OFFicyna;

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin i Pomorze Zachodnie.

Organizator i realizator: 

Stowarzyszenie MiastoHolizm |

Kierownik artystyczny: 

Monika Petryczko |

Kuratorka: 

Małgorzata Czyńska

What do you think?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *