Wystawa „Dom Polski. Elementarz dizajnu” na Łódź Design Festival!

By Monika Petryczko, 3 maja 2021

Powiedzmy to sobie szczerze, przywykliśmy do „wędrowania” z polskim dizajnem. Tak, jakoś wychodzi, że nasze wystawy zawsze są w ruchu i dzieją się w wielu miejscach w kraju czy Europie. Pewnie wynika to z chęci dzielenia się „dobrym”, a polski dizajn z pewnością do dobrych zjawisk należy. Od wielu lat czy to w naszej mobilnym kontenerze – Mobilnym INstytucie Kultury czy organizując road tripy z kompaktowymi ekspozycjami podrożujemy i prezentujemy to, co w polskim wzornictwie przemysłowym uznano za zjawiskowe, ciekawe, innowacyjne, topowe czy z czasem ikoniczne. Tym razem w ramach przemiłej kontynuacji naszej zeszłorocznej wystawy „Dom Polski. Elementarz dizajnu” gościć będziemy na największym festiwalu wzorniczym w kraju – Łódź Design Festival. To już nasza druga wizyta w Łodzi podczas tego wydarzenia i tym bardziej, wspominając poprzedni epizod, nie możemy się doczekać nowego, któremu podczas tegorocznej edycji nosi tytuł „Lepiej”.

Tym razem w ramach ŁDF zaprezentujemy w kompaktowej odsłonie ikoniczne obiekty wzornicze.
„Dom Polski. Elementarz dizajnu” bowiem, to multidyscyplinarna wystawa polskiego wzornictwa przemysłowego, inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej, której to autorka jest także kuratorem niniejszej wystawy.  Ekspozycję najciekawszych obiektów dizajnu polskiego komplementarnie uzupełniają „video-wizytówki” topowych polskich projektów i wzbogaca katalog. Wystawa „Dom Polski. Elementarz Dizajnu” to także pretekst do podjęcia dyskusji na temat regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją. Design to wszak nie tylko piękny, użytkowy przedmiot, ale także bohater dzisiejszego i niegdysiejszego świata. Wśród eksponatów znajdują się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu 10 dekad – nie brakuje kultowego „RM 58” Romana Modzelewskiego, „Tulipana” Teresy Kruszewskiej, autorskiej ceramiki Danuty Duszniak, Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, Jana Sylwestra Drosta,  kultowych figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, ale i nowych, komplementarnych obiektów – figurek Moniki Skorupskiej z MOSKO czy współczesnych projektów obiektów meblowych Tomasza Augustyniaka czy Krystiana Kowalskiego.

Zobaczcie „Dom Polski” na żywo podczas Łódź Design Festiwal 14 – 23/05/2021 r.

Wystawa „Dom Polski. Elementarz dizajnu”
Organizator: MiastoHolizm Stowarzyszenie
Kierownik artystyczny projektu: Monika Petryczko