By Monika Petryczko, 25 listopada 2020
Dziś rozpoczynamy ostatnią cześć naszej wystawy. Dom Polski. Elementarz dizajnu. Świnoujście. Epilog to dopowiedzenie historii na temat polskiego wzornictwa przemysłowego, premierowe prezentacje kultowych obiektów i nade wszystko rozmowy. O dizajnie zwykliśmy, bowiem mówić nie tylko jak o przedmiotach, ale pewnych szerszych zjawiskach. Już dziś w temat wprowadza nas lokalnie i ONLINE’owo Świnoujście Eswinoujscie Portal
„Dom Polski. Elementarz dizajnu” Wyjątkowy projekt prezentujący topowe obiekty polskiego dizajnu. Multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie i epilogiem wystawy ONLINE w Świnoujściu.
„Dom Polski. Elementarz dizajnu” to multidyscyplinarna wystawa polskiego wzornictwa przemysłowego, inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej, której to autorka jest także kuratorem niniejszej ekspozycji. Projekt realizowany w formie wystaw, został zaprezentowany w 4 miastach Polski, jego główna, wernisażowa część właśnie odbyła się w Akademii Sztuki w Szczecinie a epilog w formie ONLINE będzie miał miejsce w Świnoujściu.
Mapa zdarzeń związanych z projektem pozwoliła usytuować ekspozycje w 4 miastach w realu, natomiast 5 ostatni przystanek spotkań z polskim wzornictwem przemysłowym to już przygoda wyłącznie ONLINE. Świnoujska edycja zainspirowana morskim duchem skupi się na prezentacji obiektów, które kojarzą się z naturą, przyrodą czy marinistyczną estetyką. Co ważne podczas epilogu w Świnoujściu wyeksponowane zostaną przedmioty/projekty premierowe, nieprezentowane szerzej wcześniej.
Podobnie rzecz przedstawiać się będzie w przypadku rozmów – tutaj również premierowo odbędzie się spotkanie się z Tomaszem Augustyniakiem – jednym z najpopularniejszym z polskich projektantów.
„Dom Polski. Elementarz Dizajnu” to także pretekst do podjęcia dyskusji na temat regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją. Design w tym projekcie to nie tylko piękny użytkowy przedmiot, ale także bohaterem dzisiejszego i „przeszłego” świata. O taką rozmowę i refleksję szczególnie nietrudno także w Świnoujściu, niegdysiejszym Swinemünde.
Cały projekt można oglądać na stronie www.miastoholizm.pl oraz profilu facebookowym Mobilny Instytut Kultury.
Świnoujście ONLINE: 25.11. – 30.11.2020 r.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin i Pomorze Zachodnie.
Patroni medialni.
TVP Kultura, CZWÓRKA, whiteMAD, Wydawnictwo Czarne, NN6T, Prestiż Magazyn Szczeciński, wszczecinie.pl, Instytut Badań Regionalnych, Barlinek24, strzelce24;
Partnerzy:
Akademia Sztuki w Szczecinie, Art in Brief, Barlinecki Ośrodek Kultury, Czarna Mewa Studio, Desa Unicum, Motif Studio, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Pawilon, Pyrzycki Dom Kultury, Stowarzyszenie OFFicyna, Strzelecki Ośrodek Kultury, Zięta Studio.
Organizator i realizator:
Stowarzyszenie MiastoHolizm |
Kierownik artystyczny:
Monika Petryczko |
Kuratorka:
Małgorzata Czyńska
What do you think?