SPOTKANIA ONLINE

WERNISAŻ DZIEŃ 1.
19.11.2020 r.
 (czwartek)

I Elementarz dizajnu. SPOTKANIA ONLINE

g.17.00 Wprowadzenie kuratorskie do projektu. Monika Petryczko – kuratorka projektu.
Prowadzenie: Jakub Głaz. Czarna Mewa Studio

g.18.00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską; Rozmowa na temat książki „Dom polski. Meblościanka z pikasami”, która stała się bezpośrednią inspiracją do powstania wystawy. Prowadzenie: Jakub Głaz. Czarna Mewa Studio

Recykling w muzeum, czyli kiedy obiekt „ze śmietnika” staje się eksponatem? 
g.19 Spotkanie Michałem Błaszczyński kustoszem z Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu i Pawłem Machometem – projektantem/rzemieślnikiem z pracowni „Rzuć Pan Okiem; Prowadzenie: Monika Petryczko; video: Czarna Mewa Studio

WERNISAŻ DZIEŃ 2.
20.11.2020 r.
 (piątek)
„A jaki jest Twój dom polski?”

Zagadnienie regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją; Rozmowy inspirowane m.in. książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk i pracami analityczny na temat wielokulturowości Pomorza Zachodniego;

g.18 Spotkanie z Weroniką Fibich i dr hab Bartoszem Wójcikiem.
Prowadzenie: Monika Petryczko. Video: Czarna Mewa Studio

Weronika Fibich – pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu. Reżyserka akcji teatralnych/performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana od 1998 roku.

dr hab. Bartosz Wójcik –  Uniwersytet Szczeciński. Instytut Literatury i Nowych Mediów
Kierownik Zespołu do badań regionalizmu i pograniczy. specjalizuje się w historii literatury i kultury Pomorza Zachodniego. Bada teksty kultury (literatura użytkowa, literatura piękna, pomniki, nazwy ulic itp.), dotyczące tego regionu, głównie z przełomu wieków XIX i XX, oraz kwestie transferu kulturowego, jaki nastąpił po II WŚ, kiedy znaczna część regionu znalazła się w granicach Polski.

 g.19. Spotkanie autorskie z projektantką Mają Ganszyniec.
Spotkanie autorskie z projektantką Mają Ganszyniec i Małgorzatą Czyńską. Video: Czarna Mewa Studio
Maja Ganszyniec (ur. 1981) – projektantka, absolwentka uczelni artystycznych w Krakowie i w Londynie. Od 2009 roku mieszka w Warszawie, gdzie prowadzi Studio Ganszyniec. Specjalizuje się w projektowaniu mebli, produktu i strategii dizajnu. Współpracuje między innymi z: IKEA, Amica, Comforty, Leroy Merlin, Łomża, Mothercare i Camper. Twórczyni marki „Nurt”

21.11.2020

„Czy istnieje polski dizajn?”

Rozmowy z projektantami, odbiorcami dizajnu, propagatorami, twórcami marek, branżowymi publicystami.
g.18 Spotkanie autorskie z projektantem Markiem Cecułą.
Spotkanie autorskie z projektantem Markiem Cecułą i Małgorzatą Czyńską.
Video: Czarna Mewa Studio
Marek Cecuła (ur. 1944) – artysta ceramik, projektant, pedagog i kurator wystaw. Wykładowca między innymi
w Parsons School of Design w No- wym Jorku i Royal College of Art w Londynie oraz w Academy of Art and Design w Bergen. Prowadzi pracownie projektowe Modus Design i Ćmielów Design Studio
g.19.00 Spotkanie branżystów designu. Kamil Białas – red. nacz. magazynu White MAD

W ramach trzeciego dnia wernisażu wystawy Dom Polski. Elementarz dizajnu podejmujemy kolejne zagadnienia związane z polskim wzornictwem przemysłowym. O tym czy istnieje polski dizajn, o najnowszych trendach i tendencjach w powoim wzornictwo przemysłowym, topowych projektantach rozmawiamy z Kamilem Białasem – redaktorem naczelnym magazynu White MAD.
Prowadzenie: Monika Petryczko. Video: Czarna Mewa Studio.

Spotkanie z projektantem Tomaszem Augustyniakiem. Dom Polski. Elementarz dizajnu. Epilog. Świnoujście.
Spotkanie z projektantem Tomaszem Augustyniakiem i Małgorzatą Czyńską.

Tomasz Augustyniak (ur. 1967) – projektant mebli. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W portfolio ma projekty dla polskich fabryk mebli, między innymi dla Adriana Furniture, Balma, Comforty, Delivié, Marbet Style, Miko- max, Nap, Noti, PIU Design, Profim i Vox.

Spotkanie z producentem kultury Danielem Żródlewskim.
Dom Polski. Elementarz dizajnu. Epilog.Świnoujście.

Spotkanie z Olgą Kiedrowicz i Agatą Kiedrowicz z Akademii Sztuki w Szczecinie. Finał projektu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin i Pomorze Zachodnie.