Czerwono-Czarni zagrają na Różance
Koncert Czerwono-Czarnych, premiera książki o historii zespołu oraz wystawa fotograficzna prezentująca ich działalność muzyczną – takie atrakcje czekają na miłośników polskiego big-beatu. Koncert odbędzie się o godz. 18:00 w najbliższą niedzielę i zamknie tegoroczną edycję Różanego Ogrodu Sztuki.
Czerwono-Czarni w tym roku obchodzą 55-lecie swojej działalności scenicznej. Są pierwszym polskim zespołem grającym rock’n’rolla, który nadal z powodzeniem koncertuje. Związani przed laty ze Szczecinem powracają, by znów zagrać dla tutejszej publiczności. Na różankowej scenie usłyszymy i zobaczymy: Ryszarda Poznakowskiego, Jana Knapa, Wiesława Bernolaka, Zbigniewa Bizonia, Tomasza Jaśkiewicza, przedstawicieli szczecińskiego big-beatu, rodzeństwo Zbigniewa i Barbarę Włodarczyków i quartet Wojtka Rapy, oraz reprezentantów młodego pokolenia: Michała Gasza, Joannę Piotrowicz, Weronikę Gaweł i Filipa Kolasińskiego. Dla publiczności Czerwono-Czarni przyszykowali blok znanych i lubianych przebojów, takich jak „Dwudziestolatki”, „Jedziemy autostopem”, „Trzynastego”, „Bądź dziewczyną z moich marzeń”, a cały występ otworzy utwór stworzony specjalnie przez Czerwono-Czarnych jako znak dźwiękowy Festiwalu Młodych Talentów z 1962 r.
Koncertowi Czerwono-Czarnych towarzyszyć będzie premiera książki Wojciecha Rapy „Czerwono-Czarni – Prawdziwa historia” wydana przez Szczecińską Agencję Artystyczną. Po „Mocnym uderzeniu po szczecińsku” to kolejna pozycja z cyklu prezentującego barwne dzieje polskiego rocka. Wojciech Rapa w interesujący, lekki sposób snuje historię zespołu, który tworzył podwaliny pod polską muzykę popularną i jest aktywny scenicznie po dziś dzień. Dużą wartością książki jest prezentacja najnowszych dziejów Czerwono-Czarnych, swoisty dowód na żywotność i energię muzyków, których śmiało można dziś nazwać „dinozaurami polskiego rocka”. Książkę będzie można nabyć na stoisku w Ogrodzie Różanym, a tuż po koncercie – zdobyć nawet autografy Czerwono-Czarnych.
Na Różance obejrzeć również można wystawę zdjęć szczecińskiego fotografa Zbigniewa Wróblewskiego. Wystawa zawiera 20 nostalgicznych ujęć Czerwono-Czarnych z okresu działalności ich trzeciego składu w latach 1967-1969.
Wydanie książki współfinansowane jest przez Miasto Szczecin i Szczecińską Agencję Artystyczną. Partnerami wydarzenia jest Stowarzyszenie MiastoHolizm, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Unity Line.
55-lat Czerwono-Czarnych. 30 sierpnia, godz. 18:00, Różany Ogród Sztuki w Szczecinie. Wstęp wolny.
What do you think?