Dom Polski

Wyjątkowy projekt prezentujący topowe obiekty polskiego dizajnu. Multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie.

„Dom Polski. Elementarz dizajnu” to multidyscyplinarna wystawa polskiego wzornictwa przemysłowego, inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej, której to autorka zgodziła się także być kuratorem niniejszej wystawy. Projekt realizowany w formie wystaw, będzie prezentowany w 5 miastach Polski a jego główna część odbędzie się w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wystawę najciekawszych obiektów dizajnu polskiego komplementarnie uzupełniać będą „video-wizytówki” topowych, polskich projektów, wzbogaci ją katalog a merytorycznie wesprze duże grono ekspertów/prelegentów. Wystawa „Dom Polski. Elementarz Dizajnu” to także pretekst do podjęcia dyskusji na temat regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją. Design jest dla nas nie tylko pięknym, użytkowym przedmiotem, ale także bohaterem dzisiejszego i niegdysiejszego świata.

Podczas finałowej ekspozycji w Szczecinie wraz z gośćmi i widzami zasiądziemy przy jednym stole, otoczeni przedmiotami i ich historiami. W tzw. „poniemieckim” Pałacu Pod Globusem przy użyciu eksponatów, podejmiemy dialog z tym, co przeszłe – multikulturowe, obecne i przyszłe.

3-dniowy wernisaż głównej wystawy w Akademii Sztuki w Szczecinie odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2020 r., podczas którego obok ekspozycji kultowych projektów, znanych z książki „Dom Polski. Meblościanka z pikasami” swoje miejsce znajdą rozmowy, prelekcje i spotkania z czołowymi, polskimi projektantami zaproszonymi przez kuratorkę Czyńską oraz literatami, socjologami, lokalnymi bohaterami szczecińskiej i, szerzej, polskiej, wzorniczej codzienności.

Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu – nie zabraknie kultowego „RM 58” Romana Modzelewskiego, obiektów meblowych projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, kultowych figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, ale i nowych, komplementarnych obiektów zaprojektowanych specjalnie na rzecz wystawy m.in. przez Monikę Skorupską z MOSKO. Finałowa wystawa potrwa do końca listopada.

Szczeciński finał poprzedzą działania w mniejszych miejscowościach, w których odbędą się mniejsze
wystawy także wzbogacone spotkaniami i prelekcjami.

Pyrzyce: wrzesień
Strzelce Kraj.: wrzesień
Barlinek: październik
Szczecin: 19.11 – 30.11.2020
 Świnoujście: listopad/grudzień

 

PROGRAM:

Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie.
LINK do oprowadzenia po wystawie i rozmów – znajdziecie na stronie www.miastoholizm.pl i fanpage’u MiastoHolizm i Mobilny Instytut Kultury.
PROGRAM:

I. wernisażowe SPOTKANIA ONLINE

3 dni otwarcia wystawy zdominują następujące tematy:
19.11.2020 r.
 (czwartek)
Elementarz dizajnu.
1. Dom Polski. Meblościanka z pikasami – książka Małgorzaty Czyńskiej
jako główna inspiracja wystawy. Wprowadzenie kuratorskie do projektu i wystawy;
g.17.00 Wprowadzenie kuratorskie do projektu. Monika Petryczko – kuratorka projektu. Prowadzenie: Jakub Głaz.
https://fb.me/e/4VGWFF7p4
g.18.00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską; Rozmowa na temat książki „Dom polski. Meblościanka z pikasami”, która stała się bezpośrednią inspiracją do powstania wystawy. Prowadzenie: Jakub Głaz.
https://fb.me/e/1NJz9PXBf
2. Recykling w muzeum, czyli kiedy obiekt „ze śmietnika” staje się eksponatem?
g.19 Spotkanie Michałem Błaszczyński kustoszem z Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu i Pawłem Machometem – projektantem/rzemieślnikiem z pracowni „Rzuć Pan Okiem;
. Prowadzenie: Monika Petryczko;
https://fb.me/e/cJwVb6xdQ
20.11.2020
 (piątek)
„A jaki jest Twój dom polski?”
Zagadnienie regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją; Rozmowy inspirowane m.in. książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk i pracami analityczny na temat wielokulturowości Pomorza Zachodniego;
g.18 Spotkanie z Weroniką Fibich, Moniką Petryczko. Prowadzenie dr. hab. Bartosz Wójcik.
https://fb.me/e/1UBVA8WKA
g.19. Spotkanie autorskie z projektantką Mają Ganszyniec. Prowadzenie Małgorzata Czyńska.
https://fb.me/e/4TqADZMNZ
21.11.2020
 (sobota)
„Czy istnieje polski dizajn?”
Rozmowy z projektantami, odbiorcami dizajnu, propagatorami, twórcami marek, branżowymi publicystami.
g.18 Spotkanie autorskie z projektantem Markiem Cecułą. Prowadzenie Małgorzata Czyńska.
https://fb.me/e/1KGPaA6AX
g.19.00 Spotkanie branżystów designu
II. OPROWADZENIA kuratorskie ONLINE:

Po wernisażowym maratonie do końca trwania wystawy tj. do 30.11.2020 codziennie pre- zentowane i omawiane będą najciekawsze eksponaty goszczące na wystawie.
Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu – nie zabraknie kultowego krzesła 200-190 Var projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, szezlonga MONO Tomasz Augustyniaka, fotela „Tulipan” projektu Teresy Kruszewskiej, ale i nowych obiektów dekoracyjnych ze Studia Mai Ganszyniec czy Moniki Skorupskiej z MOSKO. Finałowa wystawa w sieci potrwa do końca listopada.
III. ELEMENTARZ DIZAJNU. ONLINE.

Wraz z projektem, niezależnie od prezentowanych na wystawie przedmiotów, rozpoczęli- śmy tworzenie elementarza dizajnu, który przyjął kształt video-wizytówek projektów z „pigułkowym” opisem. Ponad 20 specjalnie sfilmowanych i zaanimowanych przedmiotów z jednej strony komplementarnie uzupełnia wystawę, jako video-prezentacja z drugiej zaś niezależnie, wprowadza w świat dizajnu. Video-wizytówki można oglądać także ONLINE.
Finałowa wystawa potrwa do końca listopada.
Szczeciński finał poprzedziły działania w mniejszych miejscowościach: Pyrzycach, Strzelcach Kraj., Barlinku, , w których odbyły się mniejsze wystawy także wzbogacone spotkaniami i prelekcjami.

Pyrzyce: wrzesień
Strzelce Kraj.: wrzesień
Barlinek: październik
Szczecin: 19.11 – 30.11.2020
 Świnoujście: listopad/grudzień

WYSTAWA ONLINE DOSTĘPNA NA WWW.MIASTOHOLIZM.PL I FB (Mobilny In- stytut Kultury i MiastoHolizm)
Organizator i realizator: Stowarzyszenie MiastoHolizm
|Kuratorka projektu. Monika Petryczko
|Kuratorka wystawy.Małgorzata Czyńska

Patroni medialni.
TVP Kultura, CZWÓRKA, whiteMAD, Wydawnictwo Czarne, NN6T, Prestiż Magazyn Sz- czeciński, wszczecinie.pl, Instytut Badań Regionalnych , Barlinek24, Strzelce24;

Partnerzy:
Akademia Sztuki w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Desa Unicum, Pawilon, Czarna Mewa Studio, Art in brief, Pyrzycki Dom kultury, Gmina Strzelecki Ośrodek Kultury., BOK Muzeum Regionalne w Barlinku, Stowarzyszenie OFFicyna;

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin i Pomorze Zachodnie.