Dom Polski. Elementarz dizajnu. Barlinek.

By Monika Petryczko, 7 października 2020

Dom Polski. Elementarz dizajnu. 3 przystanek – Barlinek.
Muzeum Regionalne w Barlinku Wystawa: 12.10 – 19.10.2020r.
Spotkanie kuratorskie z Małgorzatą Czyńską i dr hab Bartoszem Wójcikiem – 14.10.2020, godz. 17.00

Zwiedzanie: poniedziałek – piątek w godz. 08.00 – 15.00

Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie. Wystawę najciekawszych obiektów dizajnu polskiego komplementarnie uzupełniać będą „video-wizytówki” topowych, polskich projektów, wzbogaci ją katalog a merytorycznie wesprze duże grono ekspertów/prelegentów.

Wystawa „Dom Polski. Elementarz Dizajnu” to także pretekst do podjęcia dyskusji na temat regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją. Design jest dla nas nie tylko pięknym, użytkowym przedmiotem, ale także bohaterem dzisiejszego i niegdysiejszego świata.

Podczas finałowej ekspozycji w Szczecinie wraz z gośćmi i widzami zasiądziemy przy jednym stole, otoczeni przedmiotami i ich historiami. W tzw. „poniemieckim” Pałacu Pod Globusem przy użyciu eksponatów, podejmiemy dialog z tym, co przeszłe – multikulturowe, obecne i przyszłe. 

3-dniowy wernisaż głównej wystawy w Akademii Sztuki w Szczecinie odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2020 r., podczas którego obok ekspozycji kultowych projektów, znanych z książki „Dom Polski. Meblościanka z pikasami” swoje miejsce znajdą rozmowy, prelekcje i spotkania z czołowymi, polskimi projektantami zaproszonymi przez kuratorkę Czyńską oraz literatami, socjologami, lokalnymi bohaterami szczecińskiej i, szerzej, polskiej, wzorniczej codzienności.

Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu – nie zabraknie kultowego „RM 58” Romana Modzelewskiego, obiektów meblowych projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, kultowych figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, ale i nowych, komplementarnych obiektów zaprojektowanych specjalnie na rzecz wystawy m.in. przez Monikę Skorupską z MOSKO. Finałowa wystawa potrwa do końca listopada.

Szczeciński finał poprzedzają działania w mniejszych miejscowościach: Pyrzycach, Strzelcach Kraj., Barlinku, Świnoujściu, w których odbędą się kompaktowe wystawy także wzbogacone spotkaniami i prelekcjami.

Patroni medialni.
TVP Kultura, CZWÓRKA, whiteMAD, Wydawnictwo Czarne, NN6T, Prestiż Magazyn Szczeciński, wszczecinie.pl, Instytut Badań Regionalnych , Barlinek24, Strzelce24;

Partnerzy:

Akademia Sztuki w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Desa Unicum, Pawilon, Czarna Mewa Studio, Art in brief, Pyrzycki Dom kultury, Gmina Strzelecki Ośrodek Kultury., BOK Muzeum Regionalne w Barlinku, Stowarzyszenie OFFicyna;

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin i Pomorze Zachodnie.

Organizator i realizator:
Stowarzyszenie MiastoHolizm |

Kierownik artystyczny:
Monika Petryczko |

Kuratorka:
Małgorzata Czyńska

Goście spotkania autorskiego 14.10.2020 r. 

Małgorzata Czyńska – pisarka, dziennikarka, historyk sztuki, kuratorka wystaw. Absolwentka historii sztuki na UJ. Publikuje w „Wysokich Obcasach”, współpracuje z magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka wielu doskonałych książek m.in. „Kobro. Skok w przestrzeń”, „Kobiety Witkacego: metafizyczny harem”, „Dom polski. Meblościanka z pikasami”.

dr hab. Bartosz Wójcik – Uniwersytet Szczeciński, Instytut Literatury i Nowych Mediów
Kierownik Zespołu do badań regionalizmu i pograniczy. specjalizuje się w historii literatury i kultury Pomorza Zachodniego. Bada teksty kultury (literatura użytkowa, literatura piękna, pomniki, nazwy ulic itp.), dotyczące tego regionu, głównie z przełomu wieków XIX i XX, oraz kwestie transferu kulturowego, jaki nastąpił po II WŚ, kiedy znaczna część regionu znalazła się w granicach Polski.

What do you think?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *