Dom Polski. Elementarz dizajnu. Pyrzyce.

By Monika Petryczko, 15 sierpnia 2020

Czas na pierwszy przystanek wyjątkowego projektu prezentującego topowe obiekty polskiego dizajnu. Dom Polski. Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie. Wystawę najciekawszych obiektów dizajnu polskiego komplementarnie uzupełniać będą „video-wizytówki” topowych, polskich projektów, wzbogaci ją katalog a merytorycznie wesprze duże grono ekspertów/prelegentów.

Wystawa „Dom Polski. Elementarz Dizajnu” to także pretekst do podjęcia dyskusji na temat regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją. Design jest dla nas nie tylko pięknym, użytkowym przedmiotem, ale także bohaterem dzisiejszego i niegdysiejszego świata.

Podczas finałowej ekspozycji w Szczecinie wraz z gośćmi i widzami zasiądziemy przy jednym stole, otoczeni przedmiotami i ich historiami. W tzw. „poniemieckim” Pałacu Pod Globusem przy użyciu eksponatów, podejmiemy dialog z tym, co przeszłe – multikulturowe, obecne i przyszłe.

3-dniowy wernisaż głównej wystawy w Akademii Sztuki w Szczecinie odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2020 r., podczas którego obok ekspozycji kultowych projektów, znanych z książki „Dom Polski. Meblościanka z pikasami” swoje miejsce znajdą rozmowy, prelekcje i spotkania z czołowymi, polskimi projektantami zaproszonymi przez kuratorkę Czyńską oraz literatami, socjologami, lokalnymi bohaterami szczecińskiej i, szerzej, polskiej, wzorniczej codzienności.
Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu – nie zabraknie kultowego „RM 58” Romana Modzelewskiego, obiektów meblowych projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, kultowych figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, ale i nowych, komplementarnych obiektów zaprojektowanych specjalnie na rzecz wystawy m.in. przez Monikę Skorupską z MOSKO. Finałowa wystawa potrwa do końca listopada.
Szczeciński finał poprzedzą działania w mniejszych miejscowościach: Pyrzycach, Strzelcach Kraj., Barlinku, Świnoujściu, w których odbędą się mniejsze wystawy także wzbogacone spotkaniami i prelekcjami.
Pyrzyce: 1-08.09.2020
.
Tymczasem zapraszamy do Pyrzyckiego Domu Kultury na mini wystawę 01-08.09.2020r. oraz doskonały finisaż tejże z udziałem kurator Małgorzaty Czyńskiej w dniu 08.09.2020 r.
Patroni medialni.
TVP Kultura, CZWÓRKA, whiteMAD, Wydawnictwo Czarne, NN6T, Prestiż Magazyn Szczeciński, wszczecinie.pl, Instytut Badań Regionalnych , Barlinek24
Partnerzy:
Akademia Sztuki w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Desa Unicum, Pawilon, Czarna Mewa Studio, Art in brief, Pyrzycki Dom kultury, Gmina Strzelce Kraj., BOK Muzeum Regionalne w Barlinku, Stowarzyszenie OFFicyna;
Organizator i realizator:
Stowarzyszenie MiastoHolizm |
Kierownik artystyczny:
Monika Petryczko |
Kuratorka:
Małgorzata Czyńska
Pyrzycki Domu Kultury – kompaktowa wystawa 01-08.09.2020r. oraz doskonały finisaż tejże z udziałem kurator Małgorzaty Czyńskiej i Rafała Roguszki  w dniu 08.09.2020 r.