Dom Polski. Elementarz dizajnu. Świnoujście. Epilog projektu.

By Monika Petryczko, 25 listopada 2020

Dziś rozpoczynamy ostatnią cześć naszej wystawy. Dom Polski. Elementarz dizajnu. Świnoujście. Epilog to dopowiedzenie historii na temat polskiego wzornictwa przemysłowego, premierowe prezentacje kultowych obiektów i nade wszystko rozmowy. O dizajnie zwykliśmy, bowiem mówić nie tylko jak o przedmiotach, ale pewnych szerszych zjawiskach. Już dziś w temat wprowadza nas lokalnie i ONLINE’owo Świnoujście Eswinoujscie Portal

„Dom Polski. Elementarz dizajnu” Wyjątkowy projekt prezentujący topowe obiekty polskiego dizajnu. Multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie i epilogiem wystawy ONLINE w Świnoujściu.

 „Dom Polski. Elementarz dizajnu” to multidyscyplinarna wystawa polskiego wzornictwa przemysłowego, inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej, której to autorka jest także kuratorem niniejszej ekspozycji. Projekt realizowany w formie wystaw, został zaprezentowany w 4 miastach Polski, jego główna, wernisażowa część właśnie odbyła się w Akademii Sztuki w Szczecinie a epilog w formie ONLINE będzie miał miejsce w Świnoujściu.

Mapa zdarzeń związanych z projektem pozwoliła usytuować ekspozycje w 4 miastach w realu, natomiast 5 ostatni przystanek spotkań z polskim wzornictwem przemysłowym to już przygoda wyłącznie ONLINE. Świnoujska edycja zainspirowana morskim duchem skupi się na prezentacji obiektów, które kojarzą się z naturą, przyrodą czy marinistyczną estetyką. Co ważne podczas epilogu w Świnoujściu wyeksponowane zostaną przedmioty/projekty premierowe, nieprezentowane szerzej wcześniej.

 

Podobnie rzecz przedstawiać się będzie w przypadku rozmów – tutaj również premierowo odbędzie się spotkanie się z Tomaszem Augustyniakiem – jednym z najpopularniejszym z polskich projektantów. 

„Dom Polski. Elementarz Dizajnu” to także pretekst do podjęcia dyskusji na temat regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją. Design w tym projekcie to nie tylko piękny użytkowy przedmiot, ale także bohaterem dzisiejszego i „przeszłego” świata. O taką rozmowę i refleksję szczególnie nietrudno także w Świnoujściu, niegdysiejszym Swinemünde.

Cały projekt można oglądać na stronie www.miastoholizm.pl oraz profilu facebookowym Mobilny Instytut Kultury. 

Świnoujście ONLINE: 25.11. – 30.11.2020 r. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin i Pomorze Zachodnie.

Patroni medialni.
TVP Kultura, CZWÓRKA, whiteMAD, Wydawnictwo Czarne, NN6T, Prestiż Magazyn Szczeciński, wszczecinie.pl, Instytut Badań Regionalnych, Barlinek24, strzelce24; 

Partnerzy:
Akademia Sztuki w Szczecinie, Art in Brief, Barlinecki Ośrodek Kultury, Czarna Mewa Studio, Desa Unicum, Motif Studio, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Pawilon, Pyrzycki Dom Kultury, Stowarzyszenie OFFicyna, Strzelecki Ośrodek Kultury, Zięta Studio.

Organizator i realizator:
Stowarzyszenie MiastoHolizm |

Kierownik artystyczny:
Monika Petryczko |

Kuratorka:
Małgorzata Czyńska

 

What do you think?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *