Provinz Posen w Mobilnym Instytucie Kultury na poznańskim Strzeszynie.

By Monika Petryczko, 1 lipca 2020

Provinz Posen w Mobilnym Instytucie Kultury na poznańskim Strzeszynie.
10.07.2020 r. Mobilny Instytut Kultury na Strzeszynie.
godz. 20.30, wstęp wolny.

Projekt Provinz Posen zaprasza na swój pierwszy post-pandemiczny koncert! Na poznańskim Strzeszynie zagrają założyciele projektu: Michał Wiraszko oraz Michał Szturomski, a gościnnie dołączy do nich Daga Gregorowicz i Malwina Paszek

,,Moje życie”: https://bit.ly/2ZSUkeq
PROVINZ POSEN to tańce wielkopolskie sto lat później. Nowy projekt i album muzyków znanych m.in. z zespołów Muchy i Afro Kolektyw łączy w sobie elektronikę z muzyką źródeł. W poszukiwaniu muzyków grających na tradycyjnych instrumentach z epoki przejechali Wielkopolskę i dotarli do ludzi kultywujących brzmienie regionu sprzed stu i więcej lat. Większość dźwięków na albumie to przetworzone sample niezwykłych kozłów, klarnetów i mazanek. To właśnie kozły – charakterystyczna dla Wielkopolski odmiana dud – tworzą tu przejmujące basowe podkłady. Klarnety i mazanki (historyczne, ludowe skrzypce wykonane z jednego kawałka drewna) posłużyły jako baza do przestrzennych i prowadzących brzmień syntezatorowych. To wszystko sprawia, że w muzyce Provinz Posen znakomicie zachował się duch tradycyjnej Wielkopolski, a zarazem słychać w niej to, co w na scenie elektronicznej obecnie najbardziej wartościowe i bliskie Poznaniowi z racji położenia w pół drogi między Berlinem a Warszawą.
 
Projekt nawiązuje stylistycznie do twórców takich jak Brian Eno, Kraftwerk czy Jon Hopkins. Podobnych związków z szeroko rozumianą muzyką ludową i world music można doszukać się w albumie Grzegorza z Ciechowa „ojDADAna” czy płytach Dead Can Dance, choć w przypadku PROVINZ POSEN to porównanie raczej na poziomie idei i czerpania ze źródeł niż samej stylistyki. Album Provinz Posen ukazał się 25 października 2019 r. Jego produkcją muzyczną zajął się Marcin Bors. Za oprawę graficzną odpowiadają Rafał Wechterowicz – autor ilustracji m.in. dla Metalliki, Slayera i Lady Gagi oraz Jędrzej Guzik, autor wielu znakomitych opraw koncertowych.
Wstęp bezpłatny.
Koncert plenerowy z ograniczoną liczbą miejsc.
Prosimy o przybycie w maseczkach zasłaniających nos i usta i zachowanie bezpiecznego odstępu.
52°26’51.6”N 16°52’36.3”E
Mobilny Instytut Kultury na poznańskim Strzeszynie!
Strzeszyn. Plac Owidiusza/Horacego
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania
#poznanwspiera
Projekt realizowany przy współpracy z Radą Osiedla Strzeszyn.
Organizator i realizator: Stowarzyszenie MiastoHolizm / Mobilny Instytut Kultury.
Kurator: Monika Petryczko

What do you think?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *