Świnoujście. Epilog wystawy Dom Polski. Elementarz dizajnu. Seria „OTOK” Mai Ganszyniec

By Monika Petryczko, 27 listopada 2020

Seria „OTOK” Mai Ganszyniec to kolejny projekt, nad którym się pochylamy w ramach epilogu wystawy Dom Polski. Elementarz dizajnu odbywającej się ONLINE w Świnoujściu. Do wyboru konkretnych eksponatów na rzecz wirtualnej wystawy w Świnoujściu, przekonuje nas wspólny mianownik „natury” łączący obiekt z miejscem, w którym się spotykamy. Maja Ganszyniec to genialna projektantka pracująca dla gigantów przemysłu m.in. IKEA, Leroy Merlin, twórczyni autorskiej marki „Nurt”, ale także bardzo świadoma projektantka pracująca w 100% duchu ekologicznym.

Jej produkty charakteryzują się nie tylko oczywistą funkcjonalnością a także  reprezentują filozofię równowagi i nieszkodliwości dla zdrowia użytkowników. Ganszyniec oddana jest też w pełni idei rodzimości – materiały potrzebne do stworzenia jej produktów pochodzą wyłącznie z Polski. Nie sprowadza ani drewna, ani innych surowców zza granicy, opiera się jedynie na tym, co krajowe. Podyktowane jest to nie tylko chęcią utożsamiania się z miejscem życia, ale przede wszystkim względami ekologicznymi – każdy transport materiałów zza granicy to ogromne koszty i zanieczyszczenie środowiska. Tymczasem w myśl zasady „cudze chwalicie…” Maja postanowiła oprzeć swoją produkcję o polskie dobrodziejstwo. Stąd m.in. kamień polny, który stał się surowcem do produkcji znakomitych akcesoriów domowych w serii „OTOK”. Niedoceniany, nieporównywalny z importowanym marmurem a jednak bardzo oryginalny i jakże polski kamień stał się znakomitym materiałem do produkcji niebanalnych produktów.

Dom Polski. Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie i epilogiem w Świnoujściu.