Świnoujście. Epilog wystawy Dom Polski. Elementarz dizajnu. Wit Płażewski.

By Monika Petryczko, 29 listopada 2020

Kolejny „new look”, który śmiało moglibyśmy dziś usytuować na naszym stole. Wzór ponadczasowy i mocno w formie charakterystyczny dla projektanta Wita Płażewskiego. Produkowany w Zakładach Fajansu we Włocławku miał conajmniej 2 wersje – z tzw. wkładką na kwiaty i bez. W kształcie hołdujący naturze i do kontaktu z naturą stworzony – jest to bowiem ręcznie malowana IKEBANA na kompozycje kwiatowe.

Polski modernistyczny wyrób, nadal możliwie dostępny dla poszukiwaczy skarbów na tzw. „giełdach staroci”. Warto go nie przeoczyć, bowiem i jego wartość z czasem zapewnie wzrośnie. Wit Płażewski urodzony we Włocławku rzeźbiarz, ceramik i projektant pozostawił po sobie wiele monumentalnych realizacji, brył ceramicznych zdobiących parki i skwery, portretów, medali i plakiet. Obdarzony niezwykłym talentem i zmysłem rzeźbiarskim pracował dla Zakładów Ceramiki Stołowej we Włocławku gdzie stworzył blisko 1500 form oraz dla Huty Szkła „Irena” w Inowrocławiu.

Dom Polski. Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie i epilogiem w Świnoujściu.