Dom Polski. Elementarz Dizajnu.

By Monika Petryczko, 22 maja 2020

„Dom Polski. Elementarz dizajnu”
To multidyscyplinarny projekt prezentujący dokonania polskiego dizajnu. Wydarzenie jest inspirowane bestsellerową książką „Dom Polski. Meblościanka z pikasami” Małgorzaty Czyńskiej.  Autorka jest jednocześnie kuratorką wystawy.

Video-elementarz, design trip, prelekcje, wystawy.
Opowieści o dizajnie w tym wydarzeniu snuć się będą za pośrednictwem różnych technik, w wielu różnych miejscowościach i na kilka sposobów.  Po  pierwsze – w temat wprowadzać będzie widza autorski video-elementarz, ukazujący najznakomitsze obiekty wzornicze z różnych dekad. Po drugie – odbędzie się trip po kilku miastach województwa zachodniopomorskiego, w których obok mini wystaw swoje prelekcje proponować będą znakomici goście. Po trzecie – całość zwieńczy wielowątkowa i nowoczesna wystawa polskiego dizajnu w Szczecinie.

Wspólny stół – bohater wystawy!
Wystawa przyjmie formę quasi-pomieszczenia mieszkalnego, w którym swoje naczelne miejsce zajmie stół, jako, że to właśnie ten mebel bywa najczęstszym bohaterem w polskim domu. Wokół stołu swoje miejsca zajmą nie tylko kultowe projekty, ale także zasiądą przy nim najwięksi polscy projektanci, kuratorzy oraz zaproszeni widzowie.  Przy tym specjalnym stole będziemy zatem podziwiać polski dizajn a także spożywać pięknie „zaprojektowane” dania i co najważniejsze doskonale się bawić!

Prelekcje!
Planowane tematy prelekcji to m.in.: historia oraz najnowsze trendy w dizajnie polskim i światowym; nowa fala rokujących projektantów; polski dizajn co to takiego?; know how i pierwsze kroki dla przyszłych projektantów; passe i faux pas w najnowszych trendach wzornictwa przemysłowego; 

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator i realizator: Stowarzyszenie MiastoHolizm
Kierownik artystyczny: Monika Petryczko
Kuratorka: Małgorzata Czyńska

Patronat:
White MAD, Wydawnictwo Czarne, wszczecinie.pl

Partnerzy:
Akademia Sztuki w Szczecinie, Art in Brief, Stowarzyszenia OFFicyna, Czarna Mewa Studio,  Pyrzycki Dom Kultury;

„Dom polski” Małgorzaty Czyńskiej to zbiór fascynujących wywiadów z ludźmi projektującymi towarzyszące nam meble, tkaniny, ceramikę i szkło. Autorka przybliża czytelnikom historię polskiego wzornictwa i sylwetki projektantów począwszy od dwudziestolecia międzywojennego poprzez lata PRL-u do czasów współczesnych. Całość tworzy opowieść o wielu śmiałych koncepcjach, które swoim indywidualnym stylem zaskoczyły świat. 18 stycznia 2018 Mikołaj Stachera, magiel.waw.pl

What do you think?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *