Mobilny Instytut Kultury na poznańskim Strzeszynie

By Monika Petryczko, 5 marca 2020

Mobilny Instytut Kultury na poznańskim Strzeszynie!

Mobilna scena i mini dom kultury w jednym. In culture we believe!

Po europejskich i krajowych wojażach kulturalny kontener portowy ma szansę zagrzać miejsce na dłużej na jednym z poznańskich osiedli. Pomysł, aby Mobilny Instytut Kultury chwilowo uziemić powstał wyniku skrzyżowania się kulturalnych potrzeb mieszkańców Rady Osiedla Strzeszyn i misji dzielenia się kulturą od lat realizowaną przez Stowarzyszenie MiastoHolizm – kreatora i właściciela mobilnej sceny. 

 

MIK to z jednej strony galeria, plenerowe kino, scena, miejsce spotkań, warsztatów a także teatralnych i tanecznych perfomance’ów. Od 2016 r. od kiedy kontener powstał na rzecz prezentacji podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu platforma odwiedziła szereg miast, zarówno dużych europejskich metropolii jak Bruksela czy Kopenhaga jaki i polskich jak Gdańsk, Poznań, Szczecin. W ramach swojej idei „in culture we believe” MIK zawitał także do średnich, małych i całkiem niewielkich miejscowości jak Grudziądz, Kielce czy 12 tysięczne Pyrzyce. Na jego szlaku pojawiła się też historyczna Cedynia, w której to kulturalne warsztaty przygotowane zostały na odbiór nieco ponad 1600 mieszkańców. 

MIK zatem jak przystało na prawdziwego kulturodawcę pojawia się zarówno w centrach miast, na rynkach, placach, ale i w parkach oraz na plażach – a jego funkcjonalność pozwala mu ciągle zaskakiwać widzów.

Tymczasem idea Mobilnego Instytutu Kultury na Strzeszynie to nie tylko cykl prezentacji poznańskiej materii artystycznej ubranej w ciekawy program, ale to także udostępnienie przestrzeni kontenera na lokalne inicjatywy, potrzeby i pasje mieszkańców. Co za tym idzie MIK niejako naturalnie stanie się mini domem kultury, w którym obok regularnego programu zostaniemy i Klub Seniora i inicjatywy szkolno-młodzieżowe, ale i także te którymi będą chciały podzielić się inne NGO’sy zaproszone do współpracy. Scena kontenera jest bowiem otwarta.

Program wydarzeń w okresie wiosenno-letnim.

  1. Warsztaty D.I.Y. czyli zrób i zabierz ze sobą do domu poznańskie koziołki;
  2. Muzyczne otwarcie kontenera: koncert grupy Provinz Posen;
  3. Dzień słuchowisk – selekcja Maria Górna, projekt w realizacji z Poznań Słuchowisk;
  4. Koncert Targanescu
  5. Kino plenerowe – selekcja Stowarzyszenie OFFicyna.

Program zaproponowany przez lokalnych mieszkańców i pasjonatów, będzie tworzony na bieżąco. Zgłoszenia do współtworzenia programu lokalnego będą przyjmowane ze pośrednictwem strony  www.mobilnyinstytutkultury.pl .

Mobilny Instytut Kultury na poznańskim Strzeszynie!

01.04. – 30.09.2020

Strzeszyn. Plac Owidiusza/Horacego

52°26’51.6″N 16°52’36.3″E

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera 

Projekt realizowany przy współpracy z Radą Osiedla Strzeszyn.

Organizator i realizator: Stowarzyszenie MiastoHolizm / Mobilny Instytut Kultury.

Kurator: Monika Petryczko

What do you think?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *