Polish Culture Trip – Gdańsk, Poznań, Szczecin.

By Monika Petryczko, 20 czerwca 2018

Polish Culture Trip to międzynarodowy, objazdowy projekt prezentujący polską kulturę za pośrednictwem przearanżowanego, portowego kontenera zwanego Mobilnym Instytutem Kultury. Mobilny Instytut Kultury ma wiele możliwości ekspozycyjnych oraz funkcjonalności, stąd w jego wnętrzu zmieści się naprawdę dużo kultury. MIK to z jednej strony galeria, scena, mini kino, ale i doskonałe miejsce na spotkania i warsztaty.

Stąd projekt Polish Culture Trip wypełnią treści prawdziwie wartościowe, na wskroś kulturalne i artystyczne. W minionych latach MIK przyjmowany był z otwartymi ramionami wszędzie tam, dokąd przybył, a dzięki prezentowanej wewnątrz jakości chętnie będzie ponownie widziany w centrach światowych miast. Piękne podróże do Kopenhaskiej Ambasady RP, Instytutu Polskiego w Brukseli, Miasta Gdańsk czy kreatywnej Łodzi w tym roku nabiorą na mocy i sprowokują kilka nowych kierunków.

Prezentacje w MIKu odbywają się zawsze w istotnym kontekście a tym, w tym roku jest to 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w projekcie Polish Culture Trip pomysł, aby zawrzeć wszystkie najważniejsze wydarzenia z ostatnich stu lat które wyrażają się za pośrednictwem designu, malarstwa, muzyki i plakatu.

W programie:

1) Polski dizajn – przekrojowa ekspozycja prezentującą osiągnięcia polskiego wzornictwa na przestrzeni minionego stulecia. Wybrane obiekty reprezentować będą kolejne dekady, od uzyskania przez Polskę niepodległości aż po współczesność.
Kurator: Magdalena Kalisz

2) Koncert otwarcia – Daniela La Luz – znakomita producentka i DJ-ka interpretująca jazzową klasykę w stylu techno. Wszystko dzięki współpracy z wybitnym jazowym twórcą – Sebastianem Sołdrzyńskim.

3) Video-art malarstwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem sztuki współczesnej oraz praktyk artystycznych związanych z dorobkiem dwudziestolecia międzywojennego. Wykorzystując nowoczesne technologie artystka wizualna Pani Pawlosky dokona autorskiej, konceptualnej prezentacji malarstwa polskiego, która w formie video-artu prezentowana będzie codziennie po zmierzchu na oszklonych, pokrytych ekranem ściankach kontenera.

4) Warsztaty „D.I.Y. polish design”, czyli otwarte spotkanie umożliwiające własnoręczne zbudowanie kultowego modelu polskiego krzesła. Mini model po uprzednim złożeniu będzie można zabrać ze sobą do domu. Prowadzenie: NIUS

5) Wystawa – polski plakat na ścianie i na pocztówkach. Polska słynie z jazzu, designu a także plakatu. Historia świetności tegoż sięga dwudziestolecia międzywojennego, aby m.in. w latach 70-tych przynieść naszemu krajowi sławę poza jego granicami. W niewielkiej przestrzeni kontenera zaprezentujemy kilka oprawiony w ramy kultowych plakatów a resztę, starannie wyselekcjonowaną przez kuratora, rozdystrybuujemy w formie okolicznościowych pocztówek w czasie trwania wystawy.
Kurator: Piotr Depta

6) Spotkanie z Małgorzatą Czyńską i jej „Domem Polskim”. Z końcem roku 2017 ukazała się fenomenalna książka podana w formie rozmów z osobistościami polskiej kultury dotycząca ich rodzinnych domów i pamięci o nich. Rozmowy przeprowadziła i w formie publikacji zamknęła Małgorzata Czyńska – historyk sztuki, kuratorka, dziennikarka. W czasie oficjalnego otwarcia z autorką książki porozmawiamy o domu polskim w kontekście designu i nie tylko.

Gdańsk 5 – 12.08.2018 r. (wernisaż 5 sierpnia, godz. 19.00) – Sztuka Wyboru / Garnizon Kultury
Poznań 21.08 – 28.08.2018 r. (wernisaż 24 sierpnia, godz. 19.00)
Szczecin 1.10. – 9.10.2018 r. (wernisaż 1 października, godz. 19.00)

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
P.S. Mobilny Instytut Kultury to jedyny taki, prezentujący kulturę polską, mobilny kontener na świecie.