Polish Design Island 2017: Gdańsk – Bruksela – Łódź – Kopenhaga – Szczecin

By Monika Petryczko, 15 lipca 2017

Polish Design Island to projekt prezentujący najciekawszy dizajn z Polski. 30 dizajnerów, współpraca 10 regionów Polski, 5 miast europejskich, 6 tys. kilometrów do przemierzenia MIK-iem oraz 8 tygodni ekspozycji to tegoroczna edycja festiwalu PDI. Projekt wyróżnia kompaktowość polegająca na umieszczeniu eksponatów w czarnym, ekskluzywnie prezentującym się̨ kontenerze morskim, zaaranżowanym na wzór przestrzeni mieszkalnej. Tegoroczna edycja mierzy się z hasłem „Ekologia” i jemu właśnie podporządkowuje wybór eksponatów. 30 obiektów reprezentuje idee zrównoważonego rozwoju, pokazując różne metody projektowania formy, funkcji czy znaczenia przy minimalizacji tzw. food ecoprint.

PDI swój tour de design rozpocznie od wizyty w Gdańsku, aby w chwilę później jako oficjalna część Brussels Design September zaprezentować w Brukseli na Pl. Św. Katarzyny najlepszy dizajn z Polski. Całości wernisażowych wydarzeń towarzyszyć będzie oprawa muzyczna oraz 3D mapping. Następnie, na trasie PDI pojawi się Łódź, w której MIK zaprezentuje się na najbardziej prestiżowym wydarzeniu w Polsce – Łódź Design Festival. W Kopenhadze zaś rozgości się przy siedzibie Ambasady RP, aby stamtąd opowiadać o dizajnie i przemysłach kreatywnych z Polski. PDI Szczecin – to finał podróży, ale i bonus działań. W stolicy Pomorza Zachodniego wystawa wzbogacona zostanie o prelekcje, rozbudowaną strefę dla wystawców z Polski, pokaz mody, warsztaty i sety DJ-skie.
Projekt został objęty Honorowym Patronatem Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Brukseli.
Mobilny Instytut Kultury to czarny, wielofunkcyjny kontener, który przemierza Europę w prezentowaniu a także poszukiwaniu kultury i kreatywności. MIK może być sceną, galerią, kinem, teatrem oraz doskonałą przestrzenią do spotkań i warsztatów. Realizujemy w nim przeróżne projekty w przestrzeniach wielkich, dużych, małych i jeszcze mniejszych miast. Tworzymy i jesteśmy zapraszani do współtworzenia.

Realizator: Stowarzyszenie MiastoHolizm
Producent: Monika Petryczko
Koordynator: Sebastian Gojdź
Kurator: Agata Kiedrowicz
Organizatorzy: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, Miasto Gdańsk, lubelskie, Miasto Łódź, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie
Partnerzy honorowi: Instytut Polski w Brukseli, Ambasada RP w Brukseli, Ambasada RP w Kopenhadze.
Partners: Brussels Design September, Łódź Design Festival, Paradyż Ceramika, Kamera Jazda, Pushka Studio.
Partner technologiczny: QR TAG.