Spotkanie z Weroniką Fibich i Bartoszem Wójcikiem. Dom Polski. Elementarz dizajnu.

By Monika Petryczko, 20 listopada 2020

„A jaki jest Twój dom polski?”
 Zagadnienie regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją; Rozmowy inspirowane m.in. książka „Dom Polski.„Poniemieckie” Karoliny Kuszyk i pracami analityczny na temat wielokulturowości Pomorza Zachodniego; Spotkanie z Weroniką Fibich, dr. hab. Bartoszem Wójcikiem. Prowadzenie Monika Petryczko
WŁĄCZ SIĘ!

Finał projektu Dom Polski. Elementarz dizajnu.
Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Mobilny Instytut Kultury.
PROGRAM:
I. wernisażowe SPOTKANIA ONLINE
3 dni otwarcia wystawy zdominują następujące tematy:
19.11.2020 r.
 (czwartek)
Elementarz dizajnu.
1. Dom Polski. Meblościanka z pikasami – książka Małgorzaty Czyńskiej
jako główna inspiracja wystawy. Wprowadzenie kuratorskie do projektu i wystawy;
g.17.00 Wprowadzenie kuratorskie do projektu. Monika Petryczko – kuratorka projektu. Prowadzenie: Jakub Głaz.
g.18.00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską; Rozmowa na temat książki „Dom polski. Meblościanka z pikasami”, która stała się bezpośrednią inspiracją do powstania wystawy. Prowadzenie: Jakub Głaz.
2. Recykling w muzeum, czyli kiedy obiekt „ze śmietnika” staje się eksponatem?
g.19 Spotkanie Michałem Błaszczyński kustoszem z Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu i Pawłem Machometem – projektantem/rzemieślnikiem z pracowni „Rzuć Pan Okiem;
. Prowadzenie: Monika Petryczko;
„A jaki jest Twój dom polski?”
Zagadnienie regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją; Rozmowy inspirowane m.in. książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk i pracami analityczny na temat wielokulturowości Pomorza Zachodniego;
g.18 Spotkanie z Weroniką Fibich, Moniką Petryczko. Prowadzenie dr. hab. Bartosz Wójcik.
g.19. Spotkanie autorskie z projektantką Mają Ganszyniec. Prowadzenie Małgorzata Czyńska.
21.11.2020
„Czy istnieje polski dizajn?”
Rozmowy z projektantami, odbiorcami dizajnu, propagatorami, twórcami marek, branżowymi publicystami.
g.18 Spotkanie autorskie z projektantem Markiem Cecułą. Prowadzenie Małgorzata Czyńska.
g.19.00 Spotkanie branżystów designu
II. OPROWADZENIA kuratorskie ONLINE:
Po wernisażowym maratonie do końca trwania wystawy tj. do 30.11.2020 codziennie pre- zentowane i omawiane będą najciekawsze eksponaty goszczące na wystawie.
Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu – nie zabraknie kultowego krzesła 200-190 Var projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, szezlonga MONO Tomasz Augustyniaka, fotela „Tulipan” projektu Teresy Kruszewskiej, ale i nowych obiektów dekoracyjnych ze Studia Mai Ganszyniec czy Moniki Skorupskiej z MOSKO. Finałowa wystawa w sieci potrwa do końca listopada.
III. ELEMENTARZ DIZAJNU. ONLINE.
Wraz z projektem, niezależnie od prezentowanych na wystawie przedmiotów, rozpoczęli- śmy tworzenie elementarza dizajnu, który przyjął kształt video-wizytówek projektów z „pigułkowym” opisem. Ponad 20 specjalnie sfilmowanych i zaanimowanych przedmiotów z jednej strony komplementarnie uzupełnia wystawę, jako video-prezentacja z drugiej zaś niezależnie, wprowadza w świat dizajnu. Video-wizytówki można oglądać także ONLINE.
Finałowa wystawa potrwa do końca listopada.
Szczeciński finał poprzedziły działania w mniejszych miejscowościach: Pyrzycach, Strzelcach Kraj., Barlinku, , w których odbyły się mniejsze wystawy także wzbogacone spotkaniami i prelekcjami.
Patroni medialni.
TVP Kultura, CZWÓRKA, whiteMAD, Wydawnictwo Czarne, NN6T, Prestiż Magazyn Szczeciński, wszczecinie.pl, Instytut Badań Regionalnych , Barlinek24, Strzelce24;
Partnerzy:
Akademia Sztuki w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Desa Unicum, Pawilon, Czarna Mewa Studio, Art in brief, Pyrzycki Dom kultury, Gmina Strzelecki Ośrodek Kultury., BOK Muzeum Regionalne w Barlinku, Stowarzyszenie OFFicyna;
Organizator i realizator:
Stowarzyszenie MiastoHolizm |