By Monika Petryczko, 26 listopada 2020
Wystawa Dom Polski. Elementarz dizajnu miała już miejsce w Pyrzycach, Strzelcach Kraj., Barlinku i Szczecinie. Teraz odbywa się w Świnoujściu, gdzie mamy do czynienia ze swoistym epilogiem projektu. To tutaj premierowo podejmowane są wątki związane z polskim wzornictwem przemysłowym, które nie były wcześniej prezentowane w innych miastach. To w niegdysiejszym Swinemünde eksponowane są ONLINE – w formie video-wizytówek – obiekty, które skojarzyć można z naturalnym, morskim i błękitnym klimatem Świnoujścia.
Rozpocznijmy zatem wprost od ryby, jednakże nie byle jakiej ryby – bo szklanej patery projektu Jana Sylwestra Drosta. Zapewne w wielu domach nadal można ją znaleźć jako element zastawy stołowej, jednak, aby niedrogo dostać ją w designerskim „second handzie” to już nieco trudniejsza sprawa. Patera to szklana podstawka wyprodukowana w Hucie Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach, w latach 70. Została wykonana z prasowanego szkła sodowego – formie/technologii, w której uwielbiał pracować Jan Sylwester Drost. Drost, rocznik `34 – polski artysta plastyk, projektant wzorów przemysłowych, wybitny projektant i technolog szkła. W 1960 Drost rozpoczął trwającą czterdzieści lat pracę w Ośrodku Wzornictwa Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Ząbkowicach Będzińskich, w którym był organizatorem, projektantem i kierownikiem ds. wzornictwa. W 1972 został stypendystą rządu szwedzkiego, zdobywał wiedzę na Wydziale Projektowania Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Konstfackskolan, w Centrach Wzornictwa Przemysłowego w Sztokholmie i Mediolanie, a także w Instytucie Szkła w Växjö. Jan Sylwester Drost tworzył zarówno szkło seryjne jak i unikatowe, przypisuje mu się upowszechnienie szkła prasowanego, które wcześniej było traktowane przez projektantów jako wyrób tani i nie wymagający podczas projektowaniu kunsztu artystycznego. Jego najsłynniejsze dzieło to wazon typu „Asteroid” – niegdyś stały bywalec niejednego domu, dziś osiągający zawrotne ceny na aukcjach internetowych.
Dom Polski. Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie i epilogiem w Świnoujściu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin i Pomorze Zachodnie.
What do you think?