Dom Polski. Elementarz dizajnu. Karta z katalogu. Zapowiedź finału.

By Monika Petryczko, 12 listopada 2020

Karta z katalogu na dzień dobry. Słowo od kuratorki Małgorzaty Czyńskiej: „Kilka lat temu pytałam ludzi zajmujących się zawodowo dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy.

 

Chciałam się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny – trafiają do wielu polskich mieszkań. Od strony materialnej domu przeszliśmy szybko do historii z dzieciństwa, rodzinnych opowieści, bo dom to znacznie więcej niż cztery ściany umeblowane w takim czy innym stylu. Na pytanie, czy dom odzwierciedla naszą biografię, profesor Marek Krajewski, socjolog, powiedział tak: „Z jednej strony chodzi przecież o to, że jest on zapisem tego, kim jesteśmy, naszej codzienności i przyzwyczajeń. Jesteśmy więc wpisani w dom, a on nie tylko odzwierciedla to, kim jesteśmy, ale i nam o tym przypomina. Z drugiej strony zaś chodzi o obiekty mniej lub bardziej celowo gromadzone, by pamiętać. Przedmioty, ślady i zapamiętane obrazy związane z domem niosą wspomnienia i rodzinne historie”.
Ile domów, tyle historii ludzi. Rozmowy trafiły do książki „Dom polski. Meblościanka z pikasami”. Książka z kolei stała się inspiracją do wystawy „Dom polski. Elementarz dizajnu”. ” Pamiętajcie włączyć się w naszą wystawę ONLINE – stratujemy 19.11.2020!

What do you think?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *